Bir e-ticaret sitemiz var ve bunun organik hitlerini artırmak istiyoruz. Tam bu noktada odaklanmamız gereken sürecin adıdır: SEO (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu). SEO çalışmaları için başlangıç noktamız hangi kelime öbekleri üzerine yoğunlaşıp çalışmamız gerektiğinin tespitidir. Bu tespitin doğruluğu uzun soluklu ve sürekli bir çalışma gerektiren SEO çalışmalarının başarısını ve sürdürülebilirliğini doğrudan etkileyecektir.

Aynı şekilde arama motoru pazarlaması (SEM, Google Ads.) süreçlerinde de seçilen kelime gruplarının uygunluğu özellikle maliyet ve getiri anlamında kritik öneme sahiptir. Zaten Google Anahtar Kelime Planlayıcısı esasında Google Ads. Reklamlarının planlanması ve kurgusunda kullanılmak üzere oluşturulmuştur. Google Anahtar Kelime Planlayıcı sizden işinizle ilgili kelime öbekleri, kelimeler veya bir URL (bu e-ticaret sitenizin veya bloğunuzun adresi olabilir) ister ve sonucunda size bazı anahtar kelime önerilerinde bulunur. İşinizle ilgili kelimeler, işinizle doğrudan ilgili ve yoğunlaşmak istediğiniz kelimelerdir. “Diyet”, “Spor Ayakkabı”, “Bebek Tulum” vb.) Google buraya girdiğiniz kelimeler üzerinden size gözünüzden kaçırmış olabileceğiniz kelime öbekleri sunabilir. Anahtar Kelime Planlayıcı da “kelime Öbekleri” yazarak da, bu kelime öbekleriyle yakından ilgili terimlerin sıralamasını sunan bir listeye ulaşabilirsiniz.

Sitenizin ana sayfasını veya içeriğindeki makaleleri kullanarak ihtiyacınız olan anahtar kelimelere ulaşmak istiyorsanız, “Bir URL Girin” yönergesini izleyip doğrudan URL girerek listeye ulaşabilirsiniz. Anahtar Kelime Planlayıcı size önerdiği anahtar kelime listeleme sayfasında, giriş yaptığınız kelime veya URL ye alaka düzeyine göre listelenen kelimelerin aranma hacimlerini, Adwords açısından rekabet düzeyini, sayfanın üstünde görünmesi için ödemeniz gereken tahmini tutarı, sitenizin o anahtar kelime için organik gösterim payı gibi parametreleri gösterir. Bununla birlikte bazı değişkenleri net olarak görmek için Google Search Console hesabınızın Google Ads hesabınıza bağlı olması gerekebilir. Tüm bu değişkenleri belirlediğiniz metriklere göre filtreleyebilir ve belirli değer aralıklarına göre sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Bazen de belirlediğiniz bir anahtar kelime grubuyla ilgili tüm anahtar kelimeleri görmek isteyebilirsiniz. Bu özellikle yeni bir ürün için reklam kampanyası başlatmayı düşündüğünüzde oldukça yararlıdır.

Örneğin halı saha ayakkabısı satışına başlayacaksanız ve bununla ilgili bir adwords kampanyası başlatacaksanız “ Anahtar Kelime Planlayıcı içerisindeki “Anahtar Kelime Metni” aracını kullanarak bu kelimelerin neler olabileceğini görebilirsiniz. Bunu yaparken anahtar kelime planlayıcı size aranma hacmi, rekabet, arama yapılan konum, zaman aralığı gibi değişkenler üzerinden filtreleme yapma imkânı da vermektedir.


Anahtar Kelime Planlayıcı ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Sonuç olarak seçtiğiniz anahtar kelimeler ile yol aldığınız takdirde ödeyeceğiniz yaklaşık tutarlar için size teklif tahminleri sunar. Böylece reklam bütçenizi belirleme imkânı elde edersiniz. Tüm bunlarla birlikte anahtar kelime planlayıcının sunduğu fazlasıyla vurucu başka bir özellik Rakip Analizi yapabiliyor olmanızdır. Anahtar kelime bul aracında benzer konseptteki e-ticaret sitesinin URL sini girdiğinizde, girmiş olduğunuz sitenin trafik aldığı anahtar kelimelerin listesine ulaşabilirsiniz. Özetle anahtar kelime planlayıcı size hedeflediğiniz kelime öbekleriyle ilgili farklılaştırılan kelime grupları olarak farklı türevler sunar. Bu size hem SEO çalışmalarınızda anahtar kelimenizi hangi kelime gruplarıyla desteklemeniz gerektiğiyle ilgili fikir verir hem de AdWords gibi SEM çalışmalarınızda hedeflemeniz gereken anahtar kelimelerin, konumsal ve dönemsel aranma hacim değişimlerini göstererek tahmini bir maliyet bilgisi çıkarır.


anahtar kelime planlayıcının sunduğu fazlasıyla vurucu başka bir özellik Rakip Analizi yapabiliyor olmanızdır. Anahtar kelime bul aracında benzer konseptteki e-ticaret sitesinin URL sini girdiğinizde, girmiş olduğunuz sitenin trafik aldığı anahtar kelimelerin listesine ulaşabilirsiniz.

print
Share