Google Trends Nedir ?

Sizi “Tüm dünyada hangi konularda arama yapıldığını keşfedin” başlığıyla karşılayan Google Trends, Google’ın 2006 yılında başlattığı bir hizmettir. Başlığın hissettirdiği üzere, Google Trends’in ana misyonu, dünyadaki arama trendleri hakkında kullanıcılarını bilgilendirmektir. Hangi kelime veya kelime öbekleri sıklıkla aranmış, en çok nerelerden aranmış, ne kadar sıklıkta aranmış, hangi tarih aralığında aranmış gibi dijital pazarlamacılar için hayati sayılabilecek soruların cevabını verebilecek olgunlukta ve yetkinlikte bir servistir. Üstelik aranma sıklıklarını bir grafik arayüzü üzerinde gösterip, dönemsel değişimler hakkında da bilgi ve fikir sahibi olmamızı sağlar. Aramanın türüne göre (web arama, görsel arama, alışveriş araması, youtube araması vb.) de dilerseniz sonuçları sizin için özelleştirebilmektedir.

Google Trends Bize Ne Sağlar ?

Aynı zamanda sizin arama teriminizi arayan kullanıcıların başka hangi terimleri de aradıklarını görebilir, kelime öbeği/müşteri profili/lokasyon hedeflemenizi yaparken bu bilgiyi de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Google da belirli bir tarih aralığında, belirli bir yerde en çok aranan kelime öbeklerini bilmek sizi aynı zamanda gündemden de haberdar edecektir. Bu durum dijital pazarlama stratejinizi güncel trendlere göre kurgulamanız gerektiğinde Google Trends’in size şüphesiz çok kıymetli bilgiler fısıldayacağı anlamına gelir. Örneğin bir cep telefonu satıcısıysanız, bölgenizde Google dan en çok aranan modelleri bilmek sizin için önemli olacaktır. Bu basit örnek bile Google Trends’in arama pazarlamacıları açısından ifade etiği önemi göstermektedir.

Anahtar Kelime Seçmek ve Google Trends

Bununla birlikte birincil amaç olmasa de anahtar kelime seçimi açısından da Google Trends oldukça konforlu bir zemin sunmaktadır. Dijitalde yoğunlaşmanız gereken anahtar kelimenin seçimi, dijital pazarlama nın başarısını etkileyen önemli parametrelerden biridir ve bence en önemli bir kilometre taşıdır. Anahtar kelimenizin keşif sürecinde size göz ardı ettiğiniz yeni anahtar kelimeler sunar ve bunların dönemsel yükselişleri ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Dijitalde Müşteri Davranışlarını Anlamak ve Google Trends

Bu açıdan bakıldığında Google Trends dijital ortamdaki müşteri davranışlarını anlamak açısından size bir başlangıç haritası sunmaktadır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından ise rekabetin görece düşük olduğu kelime öbeklerine erken zamanlı olarak yoğunlaşma ve sonuç olarak potansiyel getiriyi artırma imkânı verir. Belirli kelime ve(ya) kelime öbeklerinin aranma hacimlerini dönemsel ve konumsal olarak bilmek, şüphesiz ki müşteri davranışlarının analizi bağlamında önemli bir rekabet üstünlüğü de verecektir. Bununla birlikte bu anahtar kelime seçimleri, e-ticaret yapacağınız alan adının seçiminden, SEO ile organik hit çalışmanızda veya arama motoru pazarlaması (SEM) süreçlerinde en önemli yardımcılarınız olacaktır.

print
Share